Proč bylo zapotřebí přijmout novou právní úpravu whistleblowingu

Na úrovní českého právního řádu je problematika oznamování, resp. ochrany oznamovatelů, roztříštěna hned do několika zákonů. Současná právní úprava tak není celistvá a jako taková ani není schopna poskytnout oznamovatelům dostatečnou úroveň ochrany, která by je motivovala k oznamování protiprávních jednání.

Ovšem roztříštěnost legislativy nebyla hlavním důvodem, proč se zákonodárci rozhodli přijmout nový zákon. Tím byla evropská Směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Ta v podstatě nařídila jednotlivým členským státům EU, aby obdobná pravidla zavedla i v rámci svých právních řádů.

Vedle sjednocení právních norem je cílem nové právní úpravy zvýšit povědomí o možnosti upozornit na protiprávní činnost a konkrétně vymezit, jakým způsobem je tak možné učinit. Zároveň klade na povinné subjekty nové institucionální požadavky týkající se naplnění nových práv oznamovatelů.

V současné době Poslanecká sněmovna řeší návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který musí být přijat nejpozději do 17.12.2021. Vybrané povinnosti pak bude možné vymáhat od 31.3.2022.